KdeVyřídím.cz

Choryně:

kde vyřídit ztrátu občanského průkazu

Vyřízení ztráty občanského průkazu je třeba řešit na matrice.

Pro občany obce Choryně je nejbližší matrika na obci III. typu, což pro obec Choryně zajišťuje Městský úřad Valašské Meziříčí - Odbor evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů.

1

Městský úřad Valašské Meziříčí - Odbor evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů

Úřední hodiny:

Po:08:00 - 11:00, 12:00 - 17:00St:08:00 - 11:00, 12:00 - 17:00

Kontakt:

571 674 470 (vedoucí odboru)
Www
státní znak ČR
Městský úřad Valašské Meziříčí
Reklama:

Postup pro vyřízení ztráty občanského průkazu

 1. oznámit ztrátu občanského průkazu - IHNED

  Při oznámení budete muset uvést, kde/jak jste občanský průkaz ztratili.

  Ihned po oznámení se stává starý občanský průkaz neplatným, číslo tohoto průkazu bude zaneseno do celonárodní databáze neplatných občanských průkazů. Dostanete potvrzení o občanském průkazu, kde bude uvedené číslo původního občanského průkazu, adresa trvalého bydliště a jiné osobní údaje.

 2. požádat o nový občanský průkaz

  Jste povinni to udělat do 15 dnů od nahlášení ztráty. Ideální je to udělat ihned při oznámení ztráty občanského průkazu, ale musíte mít s sebou originál nebo ověřenou kopii rodného listu, jednu barevnou pasovou fotografii a peníze na správní poplatek. Fotografie není nutná, pokud budete žádat o občanský průkaz se strojově čitelnými údaji - pak je ovšem nutná Vaše fyzická přítomnost při žádosti, protože se bude pořizovat Vaše fotografie na místě. Alternativně lze u některých fotografů zajistit, že Vaši fotografii odešlou danému úřadu prostřednictvím datové schránky, pak by Vaše přítomnost při žádosti nutná nebyla.

  Občanský průkaz bez strojově čitelných údajů je levnější a jeho vyřízení je rychlejší

 3. vyzvednout nový občanský průkaz

  Než se vydáte na úřad, je dobré se telefonicky informovat, zda je Váš doklad již vystaven (úřad Vás sám od sebe nijak informovat nebude). Záleží úřad od úřadu, jak rychle Vaši žádost vyřídí, ale skoro nikde to netrvá celou zákonnou lhůtu (15/30 dní dle typu občanského průkazu).

  Vyzvednutí se provádí osobně na stejném úřadě, na kterém byla podána žádost - osobně proto, že to obnáší i volbu tzv. "bezpečnostního kódu" pro komunikaci s úřady ohledně tohoto občanského průkazu.

Reklama:

Situace, které lze řešit uvedeným postupem:

 • nahlášení ztráty občanského průkazu
 • zneužití občanského průkazu
 • ztracený občanský průkaz
 • pokuta za ztrátu občanského průkazu
Reklama:

Související témata, která Městský úřad Valašské Meziříčí - Odbor evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů vyřizuje:

Reklama:

Reklama: